четвер, 30 січня 2025 р.

Захистіть себе та своїх близьких!

 

Сказ — це гостре інфекційне вірусне захворювання тварин і людей. Характеризується запальними процесами (енцефаліт) та тяжким ураженням центральної нервової системи з можливою смертю. Щоб попередити летальні випадки, вкрай необхідно вчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу. Сьогодні провела бесіду-тренінг у 4-А класі, мета цього заходу — привернути увагу до проблеми поширення сказу серед людей і тварин, а також підвищити рівень інформованості про способи його попередження. Діти мали можливість переглянути навчальне відео "Безпека спілкування з дикими та бездомними тваринами". А потім учні та учениці від імені тварин давали настанови, це сприяло кращому засвоєнню інформації і зробило заняття яскравими та цікавими. Здобувачі освіти дізналися про важливість уникання контакту з безпритульними та дикими тваринами, адже вони можуть бути носіями вірусу сказу. Також було наголошено на необхідності щорічної вакцинації домашніх улюбленців, починаючи з тримісячного віку. Вакцинація є безкоштовною, і для її проведення потрібно звернутися до державної ветеринарної лікарні.

"Дизайн – це вічна спроба з'єднати комфорт з люксом, практичність з мрією"

 

Світ, у якому ми живемо, складається з величезного розмаїття речей. Кожна річ — від голки до літака — матеріальний представник певного стилю та способу життя. Усі вони мають різне призначення: прикрасити нашу оселю, створити в ній затишок і комфорт, полегшити побут, розважити, подарувати приємні спогади. Але завданням та основним принципом промислового дизайну є гармонійне поєднання функціональності, краси й користі виробу за мінімальних затрат. Будь-яка річ створюється людиною для задоволення її потреб, принесення певної користі. Водночас вона має бути красивою. Деякі речі стають духовно значущими. Їх цінують, бережуть, передають у спадок. Краса речей визначається гармонійним поєднанням їх пропорцій, форми, кольору та фактури поверхні. Саме про це дбають дизайнери побутових виробів, завданням яких є проєктування красивих і зручних у використанні, а також безпечних в експлуатації речей для того, щоб зробити середовище якомога комфортнішим для життя людини. І ось про всі ці секрети промислового дизайну дізналися здобувачі освіти 7 класу на уроці мистецтва. А потім під звучання рок-музики розробили власні ескізи дизайну для "Музичного центру". Це були: меблі, одяг для співробітників, аксесуари тощо.

середа, 29 січня 2025 р.

Подвиг молодих сердець

Під час години спілкування здобувачі освіти 4-А класу дізналися, що саме сьогодні Україна вшановує пам'ять Героїв Крут — молодих українських патріотів, які понад століття тому, у 1918 році, стали на захист незалежності молодої Української Народної Республіки. Бій під Крутами бій, що відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.  На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Ця дата є одним із найяскравіших прикладів героїзму, самопожертви та національної гідності в історії нашої держави. Після перегляду відео, провели вправу "Ключові факти", щоб краще запам′ятати цю трагічну сторінку історії нашого народу.

вівторок, 28 січня 2025 р.

Царство грибів

 

Коли ми чуємо слово “гриби”, то спочатку пригадуємо саме ті, які можна збирати в лісі. Сьогодні здобувачі освіти 4-А класу пригадали багато всього цікавого про гриби та довели, що світ грибів великий та різноманітний. Порівняли, що ж спільного між червоним мухомором у лісі та зеленою цвіллю на шматку хліба, пакетиком дріжджів та гнилим яблуком? Які ж спільні ознаки їх об’єднують? Адже, кожного дня людина споживає хліб, а щоб його спекти, потрібно не тільки борошно, сіль, яйця, масло, піч, а ще дріжджі. Дріжджі — це також гриби. За сприятливих умов (тепло і волога) вони утворюють бульбашки вуглекислого газу, які роблять хліб пухким. Тож гриби дуже різні. Учні та учениці шукали відповіді на питання:  чому їх об’єднали в ціле окреме царство, чому їх не можна вважати рослинами? І знайшли відповідь, що головна відмінність — у тому, що рослини самі здатні створювати для себе поживні речовини, перетворюючи прості неорганічні речовини на складніші — органічні. 

пʼятниця, 24 січня 2025 р.

Користь і цінність кисломолочних продуктів

 

Під час вивчення теми "Чи всі мікроби шкідливі", разом з учнями та ученицями 4-А класу розкрили невеличку таємницю бактерій: щоб заквасилися огірки та капуста, підійшло тісто, а з молока приготувався кефір, йогурт та сметана, необхідно, щоб відбулося бродіння. Завдяки бродінню деякі продукти стають смачнішими і не так швидко псуються. Переглянули навчальне відео "Чому скисає молоко?" та  зрозуміли, що без мікроорганізмів бродіння не відбувається. От люди і навчилися створювати їм умови для швидкої і вправної праці. Мабуть, всім відомо, що молоко – багате джерело кальцію. Але не всі знають, що кальцій, що міститься в кисломолочних продуктах, всмоктується слизовою кишечника набагато ефективніше, ніж зі звичайного молока. Саме через свою цінність, кисломолочні продукти мають бути в щоденному раціоні кожної людини; особливо вони рекомендовані дітям, підліткам, а також жінкам середнього віку. Випиваючи щодня всього один стакан кефіру або йогурту, ми значно поповнюємо запаси кальцію в організмі. 

четвер, 23 січня 2025 р.

Давайте познайомимося!

Тільки разом з батьками, спільними зусиллями, вчителі можуть дати дітям  велике людське щастя.  В.О. Сухомлинський

Сьогодні у нашій гімназії відбулась зустріч з батьками першокласників 2025-2026 навчального року. Ознайомили батьків з особливостями НУШ, а саме, як буде організовано навчання дітей згідно з новими підходами сучасної української школи, надали рекомендації та поради, щоб навчання у гімназії було цікавим, щасливим і значущим у житті кожної дитини та кожної сім’ї.  Наша зустріч була незвичайною, кожен був не тільки слухачем, а ще й активним учасником зібрання та ненадовго занурився в атмосферу, в якій працюватимуть  діти щодня. Зі словами вітання звернулась Кобилянська Валентина Леонідівна - директор гімназії. А щоб ми могли познайомитися і налаштуватися на цікаву діяльність, я запропонувала розпочати з етапу, яким рекомендовано відкривати кожен навчальний день з дітками – з ранкової зустрічі. Кидаючи м'ячик кожен представився і сказав, що він хоче побажати своїй дитині у цьому класі. Під час вправи "Очікування" і "Побоювання" батьки поділилися своїми думками щодо нашої зустрічі. Провела гру  «Капсула часу» - на картках - смайликах написали  ім’я своєї дитини, побажання або сподівання для своєї дитини і все склали в «капсулу часу», а прочитаємо на випускному в 4 класі і порівняємо, чи справдилися надії та мрії. Батьки заповнили анкету, що дозволить більше дізнатися про кожну дитину і знайти до неї індивідуальний підхід. Одним із ключових моментів Нової української школи  є педагогіка партнерства. Тому провела вправу "Аплодисменти", якою довела, що під час освітнього процесу  відбуватиметься  тісний зв'язок «Учитель – учні – батьки». Дала відповіді на питання, якими цікавилися батьки. Закінчила нашу зустріч словами з аксіоми гуманної педагогіки  Ш.А.Амонашвілі. “Уявіть Землю, яка летить в Космосі, і скажіть їй  ласкаві слова; пошліть добрі думки своїм дітям; побажайте успіху вчителю, який стоїть перед вами. Хто прекрасно і широко мислить – той ростить свій дух. Якщо дитина вам що-небудь принесе – обов’язково похваліть зроблене і вона зробить ще. Дитина повинна бути впевнена, що вона всім потрібна і цікава.”

середа, 22 січня 2025 р.

"Разом ми - одна сім′я, Схід і Захід - ти і я"


Сьогодні велике свято − День Соборності України, свято рідного краю, свято нашої держави. Україна – це земля, де ми народилися і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Україна – це земля, багата своєю історією, надбаннями, краєвидами, мелодійною музикою, милозвучною мовою. Україна наша мати – Батьківщина. В кожного одна Вітчизна і кожен має любити її. Тому провели у 4-А класі годину спілкування "Разом ми - одна сім′я, Схід і Захід - ти і я". Переглянули презентацію і нагадали історію цього свята, розучили пісню "Соборність" Немшилової А. та разом заспівали "Державний гімн", провели  гру "Обереги рідної землі ",  виготовили книжечки для першокласників "Державні символи" та "Атрибути державності".




вівторок, 21 січня 2025 р.

Обійми - найдієвіші ліки у світі!


Сьогодні під час ранкової зустрічі здобувачі освіти 4-А класу дізналися, що День обіймів -  свято, яке  виникло в студентському середовищі в 1986 році в США, а потім швидко поширилося на всі регіони світу. Саме цього дня хлопці та дівчата просто обіймали один одного. І відповідно до цього свята, обійняти по-дружньому в цей день можна навіть незнайому людину. Обійми – це жест, зрозумілий без слів у будь-якій культурі. Вони виражають любов, підтримку, вдячність, співчуття та дружбу. Це спосіб сказати: "Я поруч, ти важливий для мене". Цікаво, що в багатьох культурах обійми є обов'язковою частиною вітання чи прощання, що підкреслює їхню значимість для людського спілкування. Навіть якщо людина не володіє спільною мовою, обійми можуть стати мостом до взаєморозуміння. Але не тільки сьогодні учні та учениці  4-А класу почали день  з обіймів, а кожного ранку. Також діти обійняли підручник і показали своє захоплення найулюбленішим навчальним  предметом, а потім у теплій і затишній атмосфері смакували солодощі. День обіймів нагадав нам про важливість бути ближчими одне до одного, долати самотність і будувати справжні емоційні зв’язки та про те, що такий жест уваги, як обійми, може зробити світ добрішим.

понеділок, 20 січня 2025 р.

"Все досліджуй, давай розуму перше місце" Піфагор

 

Сьогодні здобувачі освіти 4-А класу з’ясували, що таке мікроби, дізналися, що найменшими істотами на Землі є мікроорганізми (мікроби) — мікроскопічні організми (живі істоти), занадто маленькі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком. Це переважно одноклітинні організми — ті, що складаються усього з однієї клітини (клітина — найменша “цеглинка”, з яких складаються практично всі живі організми). Мікроорганізми живуть майже усюди на Землі, де є вода у рідкому стані, — у вологому ґрунті, в гарячих джерелах, у верхніх шарах океанської води і глибоко всередині скель. Учні та учениці переглянули відео про те, який на вигляд один із мікробів. Кадри відзняли з допомогою дуже потужного електронного мікроскопа. А потім діти познайомились з будовою та роботою мікроскопа.

пʼятниця, 17 січня 2025 р.

Здорове харчування - запорука здоров’я, а здоровим бути - круто!

 

Споруда будівлі починається з фундаменту. Якщо погана підстава, ніщо не врятує будинок від швидкої руйнації. Так само і здоров’я людини. Якщо з дитинства закладено міцний фундамент, то все своє довге або недовге життя людина буде «скрипіти». Організм людини, особливо у дитячому віці, дуже чутливий до всіх порушень гігієнічних правил харчування. Ці порушення завжди відразу позначаються на стані здоров’я. На уроці я досліджую світ поглибили та узагальнили знання здобувачів освіти 4-А класу про “Тарілку здорового харчування” та спонукали дітей свідомо та відповідально ставитися до свого здоров’я. Адже, здорове харчування - це харчування, що забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, сприяє зміцненню і підтримці здоров'я, а також профілактиці захворювань.

четвер, 16 січня 2025 р.

Капелюшок цей чудовий, повсякденний і святковий

 

Під час години спілкування учні та учениці 4-А класу дізналися, що День капелюха відзначають 15 січня. Ця подія походить зі США, свято пропонує людям підкреслити свій стиль за допомогою головних уборів і дізнатися більше про історію та культурну значимість капелюхів у різних країнах світу. Капелюхи мають довгу історію, яка сягає щонайменше 3000 року до н.е. Найдавніші зображення капелюхів, схожих на солом’яні, знайдено в стародавніх фресках. Відтоді вони служили не лише для захисту від негоди, а й як символ статусу, приналежності до певного прошарку суспільства чи професії. Капелюхи використовувалися в багатьох цілях: корони як символи влади та королівського статусу; шоломи для військової безпеки; кухарські ковпаки, які символізують ієрархію на кухні. Національний день капелюха з’явився у 1980-х роках, аби заохотити людей носити головні убори та підтримувати цю давню традицію. Капелюхи носять для захисту від яскравого сонця або мокрого снігу, по урочистим і релігійним випадкам, для тепла або в якості

Скляна трубочка тоненька, рідина в ній червоненька...

Під час вивчення теми "Світ невидимий," здобувачі освіти 4-А класу дізналися, що температура тіла людини — важливий показник її фізичного здоров’я, а вимірювання температури здійснюється за допомогою термометра. Діти поглибили знання про історію виникнення термометра, як вимірювального пристрою, дослідили його будову (стовпчик, шкала, резервуар), ознайомилися з різними видами термометрів, згадали про здатність рідин розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні, порівняли ртутний та електронний термометри, зробили висновок про переваги та недоліки кожного з термометрів. Незважаючи на те, що нині популярними стають електронні термометри, їхні ртутні “колеги” не поспішають зникати з наших домівок і аптек. Адже ртутні термометри мають свої переваги: це точність і простота вимірювання. Але в них є серйозний недолік: ртуть — небезпечний для здоров’я людини метал. Електронні ж термометри його не містять. Їх виготовляють з достатньо міцного пластику, тому такий термометр не вийде з ладу навіть після падіння. А ще сучасні електронні термометри мають безліч функцій, які роблять їх використання зручнішим. Це наявність пам’яті, звукові сигнали після закінчення вимірювання, підсвічування екрану. Електронний термометр — цифровий пристрій: результат вимірювання виводиться на екран.

вівторок, 14 січня 2025 р.

"Найкращий час для нових починань зараз"

 

Швидко промайнули новорічні свята й канікули і в нашій гімназії розпочався другий семестр 2024-2025 навчального року. Канікули не лише дали змогу перепочити від навчання, поспілкуватися з близькими та приділити увагу улюбленим справам, а й використати вільний час для саморозвитку. Перші дні занять учням та ученицям 4-А класу подарували радість зустрічей та були сповнені напруженою працею, змістовними заняттями та конструктивним спілкуванням. Діти створили комікс "Мої враження від зимових канікул", склали план на наступний семестр та в дружньому колі поласували солодощами.