пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

Канікули: поради та застереження в умовах воєнного стану


Знову наближаються канікули. Не буде домашніх завдань. З’явиться багато вільного часу. Кожен планує по-різному провести свій відпочинок. Екскурсії, розваги, веселі і радісні друзі. Але канікули — час не лише відпочинку школярів, але й підвищеного ризику, адже саме під час канікул діти часто вимушено залишаються без нагляду дорослих. Тому, напередодні  канікул, була проведена профілактична бесіда на тему «Безпека життєдіяльності дітей під час  канікул». У ході перегляду навчального відео повторили такі правила: правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період, правила поведінки на водоймах, вкритих кригою, правила поведінки під час ожеледиці, правила пожежної безпеки, правила поводження з  невизначеними предметами та речовинами, правила поведінки під час комендантської години та під час сигналу "Повітряна тривога".  Бажаємо усім дітям гарного відпочинку, яскравих вражень, незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок!

Мова вдосконалює серце і розум народу, розвиває їх.

 

Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови.  Воно було запроваджено у листопаді 1999 року згідно тридцятої сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Адже рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Вона не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд і найсильніший інструмент збереження та розвитку нашого матеріального й духовного спадку. Саме в цей день здобувачі освіти 4- А та 4-Б класу відкривали таємниці рідної мови у вікторині "Стежками рідної мови". Діти  мали можливість ще раз доторкнутися до краси рідної мови, удосконалити свої знання та навички з українського мовлення, відчути свою приналежність до людей, які поважають рідну мову, милуються нею та плекають її. Перед початком, запропонувала виконати вправу "Стіна мовної гордості", де кожен записав фразу чи слово, яке змушує його пишатися українською мовою. Учні та учениці пройшли сім  стежинок, виконуючи різні завдання: складали слова, розгадували ребуси, відгадували загадки, доповнювали і пояснювали прислівʼя  та приказки про нашу соловʼїну мову. Цього святкового дня, ми ще раз відкрили дітям скарбницю рідної мови, щоб в Україні, особливо з дитячих вуст, лунала українська мова; щоб кожна дитина любила її, шанувала, пишалася нею, розуміла рідне слово, відчувала його і вміло ним користувалася.

четвер, 20 лютого 2025 р.

Хто вмирає в боротьбі, у серцях живе навіки

 

Сьогодні провели у 4-А класі експрес-хвилинку "Герої нашого часу" та вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні, які віддали свої життя за свободу, демократію та європейське майбутнє нашої держави. Їхній подвиг став першою перемогою у битві, що триває й досі. Переглянувши презентацію діти дізналися, що одинадцять років тому українці вийшли на Майдан, щоб захистити свободу, гідність і європейське майбутнє України. Вони повстали проти несправедливості та змінили хід історії. Герої Небесної Сотні стали першими жертвами російської агресії. Вони боролися з тим самим злом, яке згодом розв’язало повномасштабну війну проти всього українського народу.  А потім виготовили  паперового ангела і нагадали, що ми пам’ятаємо тих беззбройних борців за нашу свободу, незалежність і за нашу інтеграцію в європейське майбутнє.


Символ нашої свободи

 

19 лютого - день Державного Герба України. Під час години спілкування здобувачі освіти 4 -А класу дізналися, що Державний Герб – один із державних символів України нарівні з Конституцією, прапором і гімном. Зображення герба розміщується на печатках органів державної влади і державного управління, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ, грошових знаках та знаках поштової оплати. Вже багато століть герб єднає українців. Український тризуб уособлює для нас зв’язок поколінь, прагнення українського народу до власної державності, соборності та незалежності. Ставши Державним Гербом сучасної незалежної України, тризуб символізує спадкоємність традицій та уособлює тисячолітній зв’язок поколінь – минувшини, сьогодення та майбутнього. А, щоб закріпити ці знання, виконали вікторину "Державний Герб України".

понеділок, 17 лютого 2025 р.

Земля — наш дім, земля — наша годувальниця

Планета Земля дивує нас своєю красою, різноманітністю природи та безліччю чудес. Але не завжди ми маємо час замислитися над тим, як з’явилася вся ця краса, як все це працює і за скільки років Земля стала такою, якою вона є зараз. Сьогодні на уроці я досліджую світ здобувачі освіти 4-А класу  знайомилися, дізнавалися нове про нашу домівку  — планету Земля, досліджували її внутрішньою будову, ознайомилися із поняттями “земна кора”, “мантія”, “ядро Землі.” Після демонстрації яблука, мандарина, вареного яйця, діти самостійно зробили висновок, що найбільш вдалою моделлю для пояснення внутрішньої будови Землі може бути яйце: шкарлупа — земна кора, білок — мантія, жовток — ядро, а потім створили макет “Внутрішня будова Землі.” Наша земля — прекрасна! Ліси і степи, озера і річки, гори і моря, рослинний і тваринний світ — це не лише краса, а й те, що дає нам такі необхідні для життя ресурси. Та чи завжди люди замислюються над тим, як усе це зберегти? Ми говорили про зв’язок людини та навколишнього середовища, про те, як людина впливає    на нього і що робити, щоб наша  планета була здоровою.

Обережно: тонкий лід!

 

Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід. Морози. Стовпчик термометра впевнено тримається на мінусових позначках. Наші водойми поступово вкриваються  тонкою та ненадійною кригою. Вона завжди небезпечна, а до того ж ще й зрадлива: без шуму та тріску крига раптово провалюється під ногами. А щоб  не трапилося лиха, провели у 4-А класі бесіду "Обережно: тонкий лід!" Діти дізналися, що   найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини. Лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший. Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см. Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см. Ніколи не можна перевіряти товщину льоду ударами ніг! Учні та учениці прослухали інформацію, розглянули ситуації та прийняли рішення, а потім написали смс-повідомлення своїм друзям про те, що нового і цікавого  дізналися.

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

Любов магічну чудо-силу має!

 

14 лютого у всьому світі відзначають День святого Валентина. День закоханих – свято, сповнене приємних сюрпризів, цікавих подарунків, неочікуваних миттєвостей. Недарма його відзначають напередодні весни – пори року, коли почуття, прокидаючись разом із природою, стають ще сильнішими. Для кожної людини цей день – особливий. Головне, щоб він був пронизаний щирістю почуттів і теплом люблячого серця. В цей день люди стараються подарувати один одному гарні листівки з найкращими побажаннями, сердечка, «амурчиків», квіти, подаруночки, щоб засвідчити свою любов. Тому учні та учениці 4-А класу з радістю підхопили ідею святкування  цього чудового дня. У переддень свята виготовили своїми руками подарунки для найрідніших людей - батьків. А зранку 14 лютого на паперових сердечках написали компліменти своїм однокласникам та однокласницям. На уроці  математики  кожен отримав валентинку із завданням, яке треба було виконати. Під час уроку української мови, переглядаючи презентацію, знайомились з історією свята та шукали числівники. Урок мистецтва теж присвятили цій події, діти розмальовували тематичні  малюнки. А потім із задоволенням ласували солодкими валентинками.

Фантазія вабить нас до зірок

Такою була тема проєкту, який готували, а потім презентували здобувачі освіти 4-А класу  на уроці я досліджую світ. Адже, люди завжди мріяли здійнятися в небо. А здолавши силу земного тяжіння і створивши перший літак, вони стали розмірковувати над тим, як підкорити простори Всесвіту. На сьогодні понад 600 космічних мандрівників побували далеко за межами планети Земля, і серед цих сміливців чимало українців. А здійснили вони ці космічні подорожі не без допомоги конструкторів космічних кораблів та ракетних двигунів. Діти презентували  космічні кораблі, які вони сконструювали. Всі уважно слухали розповіді юних конструкторів і за бажанням ставили запитання щодо приладів, оснащення кораблів та їх функціональних якостей. Після завершення презентації всіх моделей, влаштували виставку творчих робіт, щоб уважніше розглянути макети та ескізи космічних кораблів, висловили свої думки та дали поради.

Театр відчиняє двері

Театр - це мистецтво акторської гри, яка є важливою складовою палітри сценічних засобів виразності. Завдяки театру ми можемо здійснити захоплюючі подорожі у різні епохи. Під час вивчення розділу "Сценічні мистецтва", здобувачі освіти 5-Б класу дізналися: коли і де виник театр, які є театри і театральні професії, що таке афіша та ще багато цікавого.







   Виготовляли маски:  Мельпомени - музу трагедії та маску Талії - музу комедії.                                                

                                                 

 
                                      Спробували себе у ролі артистів лялькового театру.




                        Виготовили театральний бінокль як бутафорію для шкільного театру.









вівторок, 11 лютого 2025 р.

Кроки до безпечного Інтернету


Сьогодні відзначається День безпечного Інтернету. І це ще одна нагода наголосити, що безпека у всесвітній мережі – це наша спільна мета, і саме ми, користувачі, відповідальні за її створення. З цією метою провели у 4-А класі урок-гру "Кроки до безпечного Інтернету" та розказали дітям про правильне користування інтернетом, зокрема розпізнаванню фейків, кібербулінгу та шкідливого контенту. Адже проблема безпеки дітей в інтернеті постала особливо гостро. Аудиторія інтернет-користувачів розширюється,  її значну частину становлять діти, які часто не усвідомлюють загроз, що можуть чекати у віртуальному просторі. Як і в будь - якому іншому світі, в Інтернеті є свої правила, яких треба дотримуватись, для того, щоб уникнути неприємних та небезпечних ситуацій. Тому під час перегляду презентації, вкотре нагадали дітям про ці важливі правила. А щоб закріпити ці  знання  провели вікторину "Безпечний Інтернет".

пʼятниця, 7 лютого 2025 р.

На допомогу зимуючим птахам!

 

Холодна пора року може стати справжнім випробуванням для птахів, які залишаються зимувати. Найпоширеніші проблеми – це нестача їжі та сильні морози. А морозні дні вже почали володарювати. Саме в цей період  стають беззахисними птахи, що залишилися зимувати у нашому краї. Тому в цей час їм потрібна людська допомога. Учні та учениці 4-А класу пригадали, чим можна підгодовувати птахів взимку, склали цілий перелік корисної їжі для пернатих та принесли до гімназії. Діти знають, що  досипати корм необхідно постійно та невеликими порціями, оскільки пташки запам’ятовують місця підгодівлі та повертаються, коли зголодніють. До того ж так корм не встигає набратися вологи.  Тому сьогодні день почали з корисних справ. Адже пернаті не тільки прикрашають наше життя – вони перші помічники людини в боротьбі проти шкідливих комах та гризунів. Птахи – частина природи, без яких її краса була б неповною!

четвер, 6 лютого 2025 р.

Цікавий день без телефону


Щороку 6 лютого у світі відзначають День без мобільного телефону. Ідея свята виникла у 2001 році у французького письменника Філа Марсо, аби всім нагадати про те, що постійне користування мобільними телефонами не надто безпечне! Підвищена тривожність, синдром «сухого ока», проблеми з концентрацією уваги та швидка втомлюваність – все це наслідки надмірного використання мобільних телефонів. То ж від ґаджетів варто відпочивати! Хоча б іноді! Сьогодні я запропонувала учням та ученицям 4-А класу відмовитися від використання мобільних телефонів. Діти дали поради, як позбутися залежності від мобільного телефону. Ідей було дуже багато: відмовитись від носіння мобільного телефону по домівці;  уникати довготривалих розмов по телефону і розповідати тільки про важливі моменти; надавати перевагу не іграм в мобільному телефоні, а рухливим та інтелектуальним іграм з друзями, читати книги, малювати, конструювати, тощо. Впродовж дня діти все це продемонстрували. Ось таким цікавим може бути день без мобільного телефону!

середа, 5 лютого 2025 р.

Читання – це праця, творчість, самовиховання твоїх духовних сил...

 

У першу середу лютого у різних країнах світу відзначається Всесвітній день читання вголос. Мета Всесвітнього дня читання вголос полягає у тому, щоб надати можливість людям в усьому світі відчути, яке це насправді задоволення — просто читати вголос для інших. Тож здобувачі освіти 4-А класу під час уроку позакласного читання якісно та цікаво провели час. Виконували вправи на вдосконалення техніки читання, а саме, проказували скоромовку у різному темпі, поєднували частини прислів′я так, щоб вони набули змісту, читали, слухали казку та відповідали на питання. Діти познайомились з новинками дитячої літератури, вчились виразно читати смішинки, а потім демонстрували перед класним колективом свої акторські здібності і як чемні слухачі дякували оплесками. Потім створили книжечку та подарували молодшим друзям з 2 класу.


Нехай завжди квітує дерево родинне

 

Сім’я як гілля на дереві, ми усі ростемо в різних напрямках, але коріння у нас спільне. Мало хто знає, що в давнину було за обов’язок знати поіменно свій родовід від п’ятого чи навіть сьомого коліна. Пам’ять про своїх предків була природньою потребою. Триматися свого роду, оберігати сімейні реліквії, традиції, передавати їх у спадок наступним поколінням – було обов’язком. Тих, хто цурався чи нехтував історичною пам’яттю, зневажливо називали «людьми без роду-племені". Готуючи проєкт "Дерево мого роду", учні та учениці 4-А класу дізналися для чого складається родовідне дерево, яке ще часто називають деревом пам’яті, бо кожна людина, яка приходить у цей світ, повинна залишити про себе пам’ять. І ми маємо пам’ятати та шанувати свій рід, бо він дав нам життя. Ми познайомилися із родинними деревами членів нашої класної родини та  переконались, що кожна дитина дійсно любить свою сім’ю, знає про свій родовід. А значить, не зів’яне дерево роду.

понеділок, 3 лютого 2025 р.

Цікавий проєкт


Впродовж місяця здобувачі освіти 4-А класу подорожували світом мікроорганізмів,  дізналися, що вони бувають хвороботворними, що з їх допомогою виготовляють вакцини, що люди використовують їх корисні можливості у повсякденному житті та господарстві. А щоб продемонструвати свої знання з теми та проявити творчі здібності, діти підготували проєктну роботу "Розмови мікробів" та створили ескіз будиночка для бактерій. Учні та учениці  презентували інсценівки, які вони придумали, показали свою винахідливість, артистичні здібності, фантазію, вміння виступати перед публікою, а слухачі були  уважними та робили висновок чи зміст інсценівки відповідає тематиці проєкту. Таким чином, використання технології проєктів дозволяє  поєднати навчальну діяльність з творчою, дослідницькою,  створює умови для всебічного розвитку особистості у процесі організації творчої діяльності.